Complete Northeast-10 Hall of Fame List


Name Sport(s) College Date Inducted
Angel (Schofield) Ayers Women's Soccer Springfield 2006
Bob Burke Conference Commissioner Northeast-10 Conference 2006
Alison (Fay) Casey Women's Basketball Bentley 2006
Kristen Coker Women's Tennis Assumption 2006
Leon Drury Founding Father Bryant 2006
Kim (Page) Ducharme Softball Merrimack 2006
Mario Elie Men's Basketball American International 2006
Tom Folliard Founding Father Stonehill 2006
Jim Hallet Men's Golf Bryant 2006
Andrew Laska Founding Father Assumption 2006
Dick Lipe Information Director Northeast-10 Conference 2006
Ron Lombardi Men's Cross Country Springfield 2006
Michelle (Doonan) Marinucci Women's Basketball Stonehill 2006
Gordon McCullough Founding Father Hartford 2006
Mike O'Keefe Baseball Assumption 2006
Roman Pavlik Men's Tennis Bryant 2006
Milt Piepul Founding Father American International 2006
Robert Reitz Men's Basketball Stonehill 2006
Junior Salmon Men's Soccer Hartford 2006
Kim (Penwell) Seymour Women's Basketball Bentley 2006
Al Shields Founding Father Bentley 2006
Martha (Grinnell) Sorenson Women's Cross Country Springfield 2006
Ed Steitz Founding Father Springfield 2006
Paula Sullivan Women's Basketball Coach Stonehill 2006
Maria Vicens-Ivanov Volleyball Bentley 2006
Drew Adderly Men's Basketball Assumption 2007
Maria Bras-Benitez Volleyball Bryant 2007
Jennifer (Bunce) Hogencamp Field Hockey Bentle 2007
David French Golf Bryant 2007
Juana Garcia Women's Basketball American International 2007
Donna Guimont Women's Basketball Coach Saint Anselm 2007
James Hector Men's Basketball American International 2007
Michael Hill Baseball Bentley 2007
Lucas Jaramillo Men's Soccer Bentley 2007
Ed Markey Administrator Saint Michael's 2007
Stephanie Martin Women's Soccer/Softball Assumption 2007
Carolyn McGowan Softball American International 2007
Gary Mello Men's Cross Country Bentley 2007
1994 Merrimack Softball Softball Merrimack 2007
Mary Naughton Women's Basketball Stonehill 2007
Sue Plante Women's Soccer Merrimack 2007
Hassan Robinson Men's Basketball/Baseball Springfield 2007
Jillian (Croft) Paige Track & Field UMass Lowell 2008
Kim (Cummings) Singh Women's Basketball Bentley 2008
Ed Cannon Men's Soccer Coach Saint Anselm 2008
Jim Ferrer Men's Basketball Bentley 2008
Kavin Gailliard Football American International 2008
Ann McInerney Basketball/Softball Assumption 2008
Dr. George Hagerty President Franklin Pierce 2010
Bill Holden Men's Basketball Bentley 2010
Elad Inbar Men's Basketball UMass Lowell 2010
Katie (Lambert) Conover Women's Lacrosse Stonehill 2010
Kristen (Patterson) Hutchison Basketball/Soccer/Softball American International 2010
Ian Smart Football C.W. Post 2010
Justin Blood Baseball Franklin Pierce 2011
Dana LeVangie Baseball American International 2011
Ben Nassar Football Bentley 2011
Raffaella Paparo Softball Merrimack 2011
Kateema Riettie Women's Track & Field Southern Connecticut 2011
Jon Sjogren Baseball/Baseball Coach Bryant 2011
Nancy Smith Basketball/Soccer/Softball Stonehill 2011
Andy Wasik Men's Lacrosse Pace 2011
Kim Witteman Women's Soccer Quinnipiac 2011
Judy Groff Softball/Volleyball Coach American International 2012
Laura Hislop Women's Soccer Franklin Pierce 2012
Sean Kenney Men's Tennis Assumption 2012
Uliano Krusewski Women's Soccer Southern Connecticut 2012
Steve McAuliffe Men's Soccer Merrimack 2012
Patrick Morasse Men's Cross Country/Track & Field UMass Lowell 2012
Tracie (Seymour) Robidoux Women's Basketball Bentley 2012
Kelly Barker Women's Basketball Bentley 2013
Jon Cronin Men's Basketball Stonehill 2013
Ravella Gericke Softball American International 2013
Dallas Mall Football Bentley 2013
Steve 'Merc' Morris Sports Information Director Assumption 2013
2001 Bentley Field Hockey Field Hockey Bentley 2014
2003 Stonehill Women's Lacrosse Women's Lacrosse Stonehill 2014
2004 Le Moyne Men's Lacrosse Men's Lacrosse Le Moyne 2014
Stephanie DeLucia Softball Assumption 2014
Marc Eddy Football Bentley 2014
Nate Fritsch Men's Basketball Bentley 2014
Kate Lynch Women's Basketball Southern Connecticut 2014
Greg Rogowski Men's Lacrosse Merrimack 2014
2005 Stonehill Women's Lacrosse Women's Lacrosse Stonehill 2015
2005 UMass Lowell Field Hockey Field Hockey UMass Lowell 2015
2006 Le Moyne Men's Lacrosse Men's Lacrosse Le Moyne 2015
Johannah Leedham Women's Basketball Franklin Pierce 2015
Sue Patchett Women's Basketball Stonehill 2015
Sarah Reed-Dolph Softball Le Moyne 2015
Mounir Tajiou Men's Soccer Southern New Hampshire 2015
Jason Westrol Men's Basketball Bentley 2015
2006-07 Southern Connecticut Women's Basketball Women's Basketball Southern Connecticut 2016
2007 Franklin Pierce Men's Soccer Men's Soccer Franklin Pierce 2016
2007 Le Moyne Men's Lacrosse Men's Lacrosse Le Moyne 2016
Mackenzy Bernadeau Football Bentley 2016
Archie Boulet Golf Bryant 2016
Sandy Hoffman Volleyball Bentley 2016
John Ippolito Tennis Assumption 2016
Chris Madigan Men's Basketball Saint Anselm 2016
Joelle Martin Women's Basketball Merrimack 2016