2018-19 NE10 Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Thu. 1 Bishop's (Canada) #   Bentley   5:30 PM
  Exhibition
Sat. 3 Stonehill #   Maine   1:00 PM
Sun. 4 Saint Michael's   Vermont   2:00 PM
  Exhibition
  New Haven #   Rhode Island   2:00 PM
Fri. 9 Franklin Pierce   Goldey-Beacom   5:00 PM
  USciences Tournament @ Philadelphia, Pa. (Univ. of the Sciences)
  Bloomfield   So. New Hampshire   5:30 PM
  NE-10/CACC Challenge
  Georgian Court   Merrimack   5:30 PM
  Dominican (N.Y.)   Saint Anselm   6:00 PM
  NE-10/CACC Challenge @ Manchester, N.H.
  American Int'l   USciences   7:00 PM
  Conference Challenge
  Saint Michael's   Mercy   7:00 PM
  @ Saint Thomas Aquinas (NY)
  Stonehill   Wilmington (Del.)   7:00 PM
  Tip Off Classic
  NYIT   Adelphi   7:30 PM
  ECC/NE-10 Challenge
  Concordia (N.Y.)   Bentley   7:30 PM
  Conference Challenge @ No. Andover, Mass. (Merrimack)
  Assumption   Roberts Wesleyan   8:00 PM
  Roberts Wesleyan Tip-Off Tournament
Sat. 10 Goldey-Beacom   American Int'l   12:00 PM
  @ Philadelphia, PA
  Stonehill   Holy Family   12:00 PM
  @ Wilmington, Del.
  Saint Rose   Roberts Wesleyan   1:00 PM
  Dominican (N.Y.)   So. New Hampshire   1:30 PM
  Bloomfield   Saint Anselm   2:00 PM
  Franklin Pierce   USciences   2:00 PM
  Conference Challenge
  Daemen   Assumption   2:00 PM
  Roberts Wesleyan Tip-Off Tournament @ Rochester, N.Y.
  New Haven   Bridgeport   2:30 PM
  UB Conference Crossover Classic
  Saint Michael's   St. Thomas Aquinas   3:00 PM
  Concordia (N.Y.)   Merrimack   5:00 PM
  Merrimack College Tournament
  Georgian Court   Bentley   7:00 PM
  Conference Challenge @ No. Andover, Mass. (Merrimack)
Sun. 11 Post   New Haven   11:00 AM
  @ at Bridgeport
  Pace   LIU Post   1:00 PM
  @ Adelphi University
  So. Connecticut   Bridgeport   4:00 PM
  UB Conference Crossover Classic
  NYIT   Pace   6:00 PM
  ECC/NE-10 Challenge @ Adelphi Univ. (Garden City, N.Y.)
Mon. 12 LIU Post   Adelphi   4:00 PM
Wed. 14 Bentley *   Stonehill   5:30 PM
  Saint Anselm *   Franklin Pierce   5:30 PM
  Saint Michael's *   So. New Hampshire   5:30 PM
  Assumption *   Merrimack   5:30 PM
Thu. 15 New Haven   Chestnut Hill   6:00 PM
Fri. 16 Nyack   Franklin Pierce   5:30 PM
  Merrimack   Dominican (N.Y.)   5:30 PM
  6th Annual Regina Rivera Memorial Tournament
Sat. 17 Concordia (N.Y.)   Pace   1:30 PM
  Nyack   So. New Hampshire   1:30 PM
  Stonehill *   Saint Michael's   1:30 PM
  Saint Anselm *   Assumption   1:30 PM
  Adelphi * ^   New Haven   1:30 PM
  Bentley   Queens (N.Y.)   3:00 PM
  Merrimack   Felician   3:00 PM
  @ Orangeburg, N.Y.
Tue. 20 So. New Hampshire *   Merrimack   TBA
  Franklin Pierce *   Saint Michael's   5:30 PM
  Stonehill *   Saint Anselm   5:30 PM
  Assumption *   Bentley   6:00 PM
Wed. 21 New Haven   University of Puerto Rico-Bayamon   3:00 PM
Thu. 22 Upper Iowa   New Haven   5:00 PM
  @ Puerto Rico
Fri. 23 Florida Southern   Le Moyne   1:00 PM
  Eckerd Thanksgiving Classic @ St. Petersburg, FL
  Central Oklahoma   New Haven   3:00 PM
Sat. 24 Bentley   Bridgeport   2:00 PM
Sun. 25 Chestnut Hill   So. New Hampshire   1:30 PM
  Georgian Court   Assumption   1:30 PM
  Stonehill   LIU Post   1:30 PM
  Mercy   Saint Anselm   3:00 PM
  So. Connecticut   Queens (N.Y.)   3:00 PM
Wed. 28 Dominican (N.Y.)   Adelphi   TBA
  Bentley *   Franklin Pierce   5:30 PM
  Saint Michael's *   Assumption   5:30 PM
  Saint Anselm *   So. New Hampshire   5:30 PM
  Merrimack *   Stonehill   5:30 PM
  New Haven * ^   So. Connecticut   5:30 PM
 
December
Sat. 1 So. New Hampshire *   Assumption   1:30 PM
  Saint Michael's *   Bentley   1:30 PM
  Stonehill *   Franklin Pierce   1:30 PM
  Merrimack *   Saint Anselm   1:30 PM
  New Haven * ^   Saint Rose   1:30 PM
Tue. 4 Saint Anselm *   Saint Michael's   5:30 PM
  Pace * ^   New Haven   5:30 PM
Wed. 5 Assumption *   Stonehill   5:30 PM
  Franklin Pierce *   Merrimack   5:30 PM
  Bentley *   So. New Hampshire   5:30 PM
Sat. 8 Franklin Pierce   Felician   1:00 PM
  Saint Michael's *   Merrimack   1:00 PM
  So. New Hampshire *   Stonehill   1:30 PM
  Bentley *   Saint Anselm   1:30 PM
  New Haven * ^   Le Moyne   1:30 PM
  Georgian Court   Saint Rose   3:00 PM
Mon. 10 NYIT   So. Connecticut   6:00 PM
Tue. 11 American Int'l * ^   New Haven   5:30 PM
  Merrimack *   Bentley   6:00 PM
  Pace   Nyack   7:00 PM
Sat. 15 Franklin Pierce *   So. New Hampshire   1:30 PM
  Caldwell   Assumption   1:30 PM
Sun. 16 Vermont Tech   Saint Michael's   1:00 PM
  Molloy   Bentley   1:00 PM
  Caldwell   Stonehill   1:30 PM
Tue. 18 Assumption *   Franklin Pierce   5:30 PM
Wed. 19 Concordia (N.Y.)   So. Connecticut   12:00 PM
  Dist. Columbia   Saint Rose   1:00 PM
  St. Thomas Aquinas   Merrimack   5:00 PM
  American Int'l   Queens (N.Y.)   7:00 PM
  Bridgeport   Pace   8:00 PM
Fri. 28 USciences   Bentley   6:00 PM
Sat. 29 So. New Hampshire   Mercy   1:30 PM
  Nyack   New Haven   1:30 PM
  USciences   Assumption   2:00 PM
  Stonehill Holliday Classic @ Stonehill
  Molloy   Stonehill   4:00 PM
  Stonehill Holiday Classic
Sun. 30 Dominican (N.Y.)   So. Connecticut   TBA
  Roberts Wesleyan   Le Moyne   TBA
  So. New Hampshire   NYIT   1:00 PM
  Pace   St. Thomas Aquinas   1:00 PM
  Assumption   Molloy   1:30 PM
  Stonehill Tournament @ Easton, Mass.
  USciences   Stonehill   3:30 PM
  Stonehill Holiday Classic
  New Haven   Goldey-Beacom   5:00 PM
 
January
Wed. 2 Franklin Pierce   Post   TBA
  LIU Post   Saint Rose   1:00 PM
  Dominican (N.Y.)   New Haven   5:30 PM
Thu. 3 Bridgeport   American Int'l   5:00 PM
  Saint Anselm   Daemen   6:00 PM
Fri. 4 Saint Michael's   Roberts Wesleyan   2:00 PM
Sat. 5 LIU Post   Bentley   1:00 PM
  So. Connecticut   St. Thomas Aquinas   1:00 PM
  Adelphi   Dist. Columbia   1:00 PM
  Saint Anselm   Roberts Wesleyan   1:00 PM
  American Int'l   Assumption   1:30 PM
  Saint Michael's   Daemen   2:00 PM
  Merrimack   Bridgeport   5:00 PM
Sun. 6 Queens (N.Y.)   So. New Hampshire   1:30 PM
Wed. 9 So. New Hampshire *   Pace   5:30 PM
  Saint Rose *   Saint Michael's   5:30 PM
  Le Moyne *   Bentley   5:30 PM
  Adelphi *   Assumption   5:30 PM
  New Haven *   Saint Anselm   5:30 PM
  Stonehill *   American Int'l   5:30 PM
Sat. 12 Le Moyne *   Franklin Pierce   12:00 PM
  Saint Michael's *   American Int'l   1:30 PM
  Bentley *   Saint Rose   1:30 PM
  So. Connecticut *   So. New Hampshire   1:30 PM
  Assumption *   New Haven   1:30 PM
  Saint Anselm *   Adelphi   1:30 PM
Tue. 15 So. New Hampshire *   Le Moyne   5:00 PM
  Saint Anselm *   So. Connecticut   5:30 PM
Wed. 16 Saint Michael's *   New Haven   1:00 PM
  American Int'l *   Bentley   5:30 PM
  Pace *   Franklin Pierce   5:30 PM
  Saint Rose *   Stonehill   5:30 PM
Sat. 19 Franklin Pierce *   Saint Rose   1:30 PM
  Adelphi *   Saint Michael's   1:30 PM
  Assumption *   Pace   1:30 PM
  American Int'l *   Saint Anselm   1:30 PM
  So. Connecticut *   Stonehill   1:30 PM
  New Haven *   Bentley   3:30 PM
  change of time
Wed. 23 Stonehill *   Le Moyne   5:00 PM
  Franklin Pierce *   So. Connecticut   5:30 PM
  Bentley *   Adelphi   5:30 PM
  Saint Rose *   So. New Hampshire   5:30 PM
  Assumption *   American Int'l   5:30 PM
  Pace *   Saint Anselm   5:30 PM
  New Haven *   Merrimack   5:30 PM
Sat. 26 So. New Hampshire *   American Int'l   1:30 PM
  Saint Michael's *   Pace   1:30 PM
  Franklin Pierce *   Adelphi   1:30 PM
  Bentley *   So. Connecticut   1:30 PM
  Saint Rose *   Assumption   1:30 PM
  Le Moyne *   Saint Anselm   1:30 PM
  Stonehill *   New Haven   1:30 PM
Tue. 29 Adelphi *   So. New Hampshire   5:30 PM
  So. Connecticut *   Assumption   5:30 PM
  Stonehill *   Pace   5:30 PM
Wed. 30 Saint Anselm *   Saint Rose   TBA
  Saint Michael's *   Le Moyne   3:30 PM
  New Haven *   Franklin Pierce   5:30 PM
 
February
Sat. 2 Assumption *   Le Moyne   1:00 PM
  So. New Hampshire *   New Haven   1:30 PM
  So. Connecticut *   Saint Michael's   1:30 PM
  American Int'l *   Franklin Pierce   1:30 PM
  Pace *   Bentley   1:30 PM
  Adelphi *   Stonehill   1:30 PM
Wed. 6 Franklin Pierce *   Saint Anselm   5:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Michael's   5:30 PM
  Stonehill *   Bentley   5:30 PM
  Merrimack *   Assumption   5:30 PM
  So. Connecticut * ^   New Haven   5:30 PM
Sat. 9 Saint Anselm *   Merrimack   1:00 PM
  Saint Michael's *   Franklin Pierce   1:30 PM
  Bentley *   Assumption   1:30 PM
  Stonehill *   So. New Hampshire   1:30 PM
  New Haven * ^   Adelphi   1:30 PM
Tue. 12 Assumption *   Saint Anselm   5:30 PM
  Saint Michael's *   Stonehill   5:30 PM
  New Haven * ^   Pace   5:30 PM
Wed. 13 So. New Hampshire *   Bentley   5:30 PM
  Merrimack *   Franklin Pierce   5:30 PM
Sat. 16 Franklin Pierce *   Stonehill   1:30 PM
  Saint Anselm *   Bentley   1:30 PM
  Assumption *   Saint Michael's   1:30 PM
  Merrimack *   So. New Hampshire   1:30 PM
  Saint Rose * ^   New Haven   1:30 PM
Wed. 20 Franklin Pierce *   Assumption   5:30 PM
  Bentley *   Saint Michael's   5:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Anselm   5:30 PM
  Stonehill *   Merrimack   5:30 PM
Sat. 23 Bentley *   Merrimack   1:30 PM
  Saint Michael's *   Saint Anselm   1:30 PM
  So. New Hampshire *   Franklin Pierce   1:30 PM
  Stonehill *   Assumption   1:30 PM
  Senior Night
  New Haven * ^   American Int'l   1:30 PM
Tue. 26 Merrimack *   Saint Michael's   5:30 PM
  Franklin Pierce *   Bentley   5:30 PM
  Assumption *   So. New Hampshire   5:30 PM
  Saint Anselm *   Stonehill   5:30 PM
  Le Moyne * ^   New Haven   5:30 PM
 
March
Fri. 1 Saint Michael's %   NE10 Championship First Round   TBA
Sun. 3 Saint Michael's %   NE10 Championship Quarterfinal Round   TBA
Thu. 7 Saint Michael's %   NE10 Championship Semifinal Round   TBA
Sun. 10 Saint Michael's %   NE10 Championship Final   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season