2018-19 NE10 Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Thu. 25 Pace # 65 Rhode Island 80 Final
  Saint Rose # 49 Syracuse 80 Final
  Exhibition
Wed. 31 Le Moyne # 52 Syracuse 89 Final
 
November
Thu. 1 Bishop's (Canada) # 53 Bentley 98 Final
  Exhibition
Fri. 2 Bishop's Univ. # 63 Saint Anselm 95 Final
Sun. 4 Saint Michael's # 61 Vermont 90 Final
  Exhibition
Fri. 9 New Haven #   Seton Hall   3:00 PM
  Concordia (N.Y.) 97 Saint Michael's 105 Final - OT
  Assumption Tip-Off Classic @ Worcester, Mass. - Laska Gym
  Molloy 80 Assumption 95 Final
  Assumption Tip-Off Classic
  Le Moyne 81 Georgian Court 56 Final
  Saint Rose Tip-Off Tournament
Sat. 10 Jefferson 66 American Int'l 61 Final
  Saint Michael's 93 Molloy 88 Final
  Assumption Tip-Off Classic @ Worcester, Mass. - Laska Gym
  Holy Family 50 Merrimack 69 Final
  Georgian Court 74 Saint Rose 90 Final
  Saint Rose Tip-Off Tournament
  NYIT 65 So. New Hampshire 83 Final
  Concordia (N.Y.) 65 Assumption 82 Final
  Assumption Tip-Off Classic
  Queens (N.Y.) 59 Adelphi 88 Final
  ECC/NE-10 Conference Challenge @ Goldstein Fitness Center
  Bloomfield 69 Saint Anselm 101 Final
  Franklin Pierce 67 Dominican (N.Y.) 94 Final
  SNHU Tournament @ Manchester, N.H. (Southern New Hampshire Univ.)
  Chestnut Hill 87 Pace 77 Final
  Goldey-Beacom 88 Bentley 104 Final
  Bentley Tip-Off Classic
  Dist. Columbia 61 Stonehill 87 Final
  @ Aquinas Hall Gymnasium - Sparkill, NY
  Post 103 So. Connecticut 102 Final
  @ Bridgeport, Conn./Hubbell Gym
Sun. 11 Holy Family 75 American Int'l 73 Final - OT
  Jefferson 72 Merrimack 68 Final
  Adelphi 96 Chestnut Hill 87 Final
  @ Goldstein Fitness Center (at Pace)
  So. Connecticut 67 USciences 69 Final
  UB Conference Crossover Classic @ Bridgeport, Conn.-Hubbel Gym
  Goldey-Beacom 76 Saint Anselm 90 Final
  Stonehill 78 St. Thomas Aquinas 82 Final
  Dominican (N.Y.) 74 So. New Hampshire 76 Final
  SNHU Tournament
  Queens (N.Y.) 51 Pace 72 Final
  ECC/NE-10 Conference Challenge
  Bloomfield 73 Bentley 100 Final
  Bentley Tip-Off Classic
  NYIT 82 Franklin Pierce 91 Final
  SNHU Tournament @ Manchester, N.H. (Southern New Hampshire Univ.)
Wed. 14 Franklin Pierce 91 Caldwell 95 Final
  New Haven 74 LIU Post 43 Final
  Saint Michael's * 62 So. New Hampshire 84 Final
  Bentley * 84 Stonehill 71 Final
  Assumption * 42 Merrimack 72 Final
  Pace * 74 Adelphi 84 Final
  Le Moyne * 70 American Int'l 74 Final
  So. Connecticut * ^ 87 Saint Rose 64 Final
Sat. 17 Saint Anselm 79 Jefferson 75 Final - OT
  Merrimack * 59 Bentley 65 Final
  Adelphi * ^ 67 New Haven 87 Final
  Franklin Pierce 100 LIU Post 58 Final
  Nyack 69 Assumption 75 Final
  Stonehill * 83 Saint Michael's 72 Final
  Felician 56 Pace 70 Final
  Le Moyne * 85 So. Connecticut 75 Final
  Saint Rose * ^ 52 American Int'l 75 Final
  Florida Southern 80 So. New Hampshire 74 Final
  Manchester, NH
Tue. 20 Assumption 67 Georgian Court 73 Final
  So. Connecticut 62 USciences 67 Final
  American Int'l ^ 51 New Haven 74 Final
  Adelphi * 74 Le Moyne 83 Final
  So. New Hampshire * 69 Merrimack 75 Final
  Stonehill * 66 Saint Anselm 92 Final
  Franklin Pierce * 99 Saint Michael's 92 Final
  Saint Rose * 69 Pace 73 Final
Fri. 23 Stonehill   Saint Leo   5:30 PM
  @ Lakeland, Fla.
  Le Moyne   Pitt.-Johnstown   5:30 PM
  @ Indiana, Pa.
  Merrimack   Florida Southern   7:30 PM
  Lakeland, FL / Terrace Hotel Classic
Sat. 24 Saint Rose   LIU Post   1:00 PM
  Saint Leo   Merrimack   5:30 PM
  Terrace Hotel Classic @ Jenkins Field House (Florida Southern)
  Concordia (N.Y.)   New Haven   6:00 PM
  Stonehill   Florida Southern   7:30 PM
  Lakeland, FL / Terrace Hotel Classic
  Le Moyne   Indiana (Pa.)   7:30 PM
Sun. 25 Jefferson   Bentley   12:00 PM
  Caldwell   So. Connecticut   1:00 PM
  Pace   Mercy   2:00 PM
  Felician   Adelphi   2:00 PM
  NYIT   Assumption   3:30 PM
  Post   So. New Hampshire   4:00 PM
Wed. 28 Goldey-Beacom   Adelphi   7:30 PM
  Bentley *   Franklin Pierce   7:30 PM
  Saint Michael's *   Assumption   7:30 PM
  Saint Anselm *   So. New Hampshire   7:30 PM
  Merrimack *   Stonehill   7:30 PM
  New Haven ^   So. Connecticut   7:30 PM
  American Int'l *   Pace   7:30 PM
  Le Moyne *   Saint Rose   7:30 PM
 
December
Sat. 1 Pace *   Le Moyne   3:00 PM
  So. New Hampshire *   Assumption   3:30 PM
  Stonehill *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Saint Michael's *   Bentley   3:30 PM
  Merrimack *   Saint Anselm   3:30 PM
  Roberts Wesleyan   American Int'l   3:30 PM
  New Haven ^   Saint Rose   3:30 PM
Tue. 4 Saint Anselm *   Saint Michael's   7:30 PM
  Pace ^   New Haven   7:30 PM
  So. Connecticut * ^   American Int'l   7:30 PM
Wed. 5 Le Moyne   Buffalo   7:00 PM
  ESPN3
  Bentley *   So. New Hampshire   7:30 PM
  Franklin Pierce *   Merrimack   7:30 PM
  Assumption *   Stonehill   7:30 PM
  Saint Rose * ^   Adelphi   7:30 PM
Sat. 8 Saint Michael's *   Merrimack   3:00 PM
  So. New Hampshire *   Stonehill   3:30 PM
  Bentley *   Saint Anselm   3:30 PM
  New Haven *   Le Moyne   3:30 PM
  So. Connecticut *   Pace   3:30 PM
  Saint Rose   Franklin Pierce   3:30 PM
  American Int'l * ^   Adelphi   3:30 PM
Mon. 10 Saint Rose   Bentley   7:00 PM
Tue. 11 Merrimack   American Int'l   5:30 PM
  NYIT   Pace   7:00 PM
Wed. 12 Goldey-Beacom   New Haven   7:00 PM
Sat. 15 Dominican (N.Y.)   Saint Michael's   1:00 PM
  Assumption   Chestnut Hill   3:00 PM
  Franklin Pierce *   So. New Hampshire   3:30 PM
  So. Connecticut   Jefferson   4:00 PM
Sun. 16 American Int'l * ^   Post   1:00 PM
  Concordia (N.Y.)   Stonehill   3:30 PM
Mon. 17 Saint Rose   St. Thomas Aquinas   7:00 PM
Tue. 18 Post   Saint Michael's   3:00 PM
  Saint Anselm   Bridgeport   4:00 PM
  Le Moyne   Tarleton St.   5:15 PM
  @ Las Vegas, Nev.
  Assumption *   Franklin Pierce   7:30 PM
Wed. 19 Concordia (N.Y.)   So. Connecticut   2:30 PM
  Bentley   NYIT   5:00 PM
  Le Moyne   Angelo St.   5:15 PM
  @ Las Vegas, Nev.
  Nyack   Pace   6:00 PM
  American Int'l   LIU Post   7:00 PM
  Adelphi   Molloy   7:00 PM
Sat. 29 Bridgeport   Stonehill   12:00 PM
  Saint Michael's   Daemen   1:00 PM
Sun. 30 Assumption   Caldwell   1:00 PM
  Pace   Post   1:00 PM
  St. Thomas Aquinas   Adelphi   2:00 PM
  Bridgeport   Bentley   2:00 PM
  New Haven   Bloomfield   2:00 PM
  Merrimack   Goldey-Beacom   2:30 PM
  Georgian Court   American Int'l   3:00 PM
  So. New Hampshire   Felician   3:30 PM
  Saint Anselm *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Queens (N.Y.)   So. Connecticut   3:30 PM
Mon. 31 Saint Rose   Daemen   12:00 PM
 
January
Wed. 2 Saint Anselm   Daemen   12:00 PM
  Franklin Pierce   Cheyney   3:00 PM
  So. Connecticut   LIU Post   3:00 PM
  Adelphi   Mercy   7:00 PM
  New Haven   Dominican (N.Y.)   7:00 PM
  13th Annual James Clancy Memorial Game
  Assumption *   Bentley   7:00 PM
  change of time
Sat. 5 Bentley   Molloy   12:00 PM
  American Int'l   Bridgeport   2:00 PM
  NYIT   Adelphi   2:00 PM
  Mercy   Pace   3:00 PM
  St. Thomas Aquinas   New Haven   3:00 PM
  Queens (N.Y.)   Merrimack   3:00 PM
  LIU Post   Stonehill   3:30 PM
  Saint Anselm   Assumption   3:30 PM
Tue. 8 Franklin Pierce   Roberts Wesleyan   3:00 PM
Wed. 9 Merrimack *   So. Connecticut   7:30 PM
  So. New Hampshire *   Pace   7:30 PM
  Le Moyne *   Bentley   7:30 PM
  Saint Rose *   Saint Michael's   7:30 PM
  Adelphi   Assumption   7:30 PM
  New Haven *   Saint Anselm   7:30 PM
  Stonehill *   American Int'l   7:30 PM
Sat. 12 Le Moyne *   Franklin Pierce   2:00 PM
  Pace *   Merrimack   3:00 PM
  Bentley *   Saint Rose   3:30 PM
  Saint Michael's *   American Int'l   3:30 PM
  So. Connecticut *   So. New Hampshire   3:30 PM
  Assumption   New Haven   3:30 PM
  Saint Anselm *   Adelphi   3:30 PM
Tue. 15 Saint Anselm *   So. Connecticut   3:30 PM
  So. New Hampshire *   Le Moyne   7:00 PM
  Merrimack *   Adelphi   7:30 PM
Wed. 16 Saint Michael's *   New Haven   3:00 PM
  American Int'l *   Bentley   7:30 PM
  Pace *   Franklin Pierce   7:30 PM
  Saint Rose *   Stonehill   7:30 PM
Sat. 19 New Haven *   Bentley   1:30 PM
  change of time
  Le Moyne *   Merrimack   3:00 PM
  Franklin Pierce *   Saint Rose   3:30 PM
  Adelphi *   Saint Michael's   3:30 PM
  Assumption   Pace   3:30 PM
  American Int'l *   Saint Anselm   3:30 PM
  So. Connecticut *   Stonehill   3:30 PM
Wed. 23 Stonehill *   Le Moyne   7:00 PM
  Franklin Pierce *   So. Connecticut   7:30 PM
  Bentley *   Adelphi   7:30 PM
  Saint Rose *   So. New Hampshire   7:30 PM
  Assumption   American Int'l   7:30 PM
  Pace *   Saint Anselm   7:30 PM
  New Haven *   Merrimack   7:30 PM
Sat. 26 Le Moyne *   Saint Anselm   3:00 PM
  So. New Hampshire *   American Int'l   3:30 PM
  Saint Michael's *   Pace   3:30 PM
  Bentley *   So. Connecticut   3:30 PM
  Franklin Pierce *   Adelphi   3:30 PM
  Saint Rose   Assumption   3:30 PM
  Stonehill *   New Haven   3:30 PM
Tue. 29 So. Connecticut   Assumption   7:30 PM
  Stonehill *   Pace   7:30 PM
  American Int'l *   Merrimack   7:30 PM
  Adelphi *   So. New Hampshire   8:00 PM
Wed. 30 Saint Michael's *   Le Moyne   5:30 PM
  Saint Anselm *   Saint Rose   7:30 PM
  New Haven *   Franklin Pierce   7:30 PM
 
February
Sat. 2 Assumption *   Le Moyne   3:00 PM
  So. New Hampshire *   New Haven   3:30 PM
  Pace *   Bentley   3:30 PM
  So. Connecticut *   Saint Michael's   3:30 PM
  American Int'l *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Adelphi *   Stonehill   3:30 PM
  Merrimack *   Saint Rose   3:30 PM
Wed. 6 Stonehill *   Bentley   7:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Michael's   7:30 PM
  Franklin Pierce *   Saint Anselm   7:30 PM
  Merrimack   Assumption   7:30 PM
  So. Connecticut ^   New Haven   7:30 PM
  Pace *   American Int'l   7:30 PM
  Le Moyne *   Adelphi   7:30 PM
Sat. 9 Saint Anselm *   Merrimack   3:00 PM
  American Int'l *   Le Moyne   3:00 PM
  Saint Michael's *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Bentley *   Assumption   3:30 PM
  Stonehill *   So. New Hampshire   3:30 PM
  New Haven ^   Adelphi   3:30 PM
  Saint Rose * ^   So. Connecticut   3:30 PM
Tue. 12 Saint Michael's *   Stonehill   7:30 PM
  Assumption *   Saint Anselm   7:30 PM
  New Haven ^   Pace   7:30 PM
  American Int'l * ^   So. Connecticut   7:30 PM
Wed. 13 So. New Hampshire *   Bentley   7:30 PM
  Merrimack *   Franklin Pierce   7:30 PM
  Adelphi * ^   Saint Rose   7:30 PM
Sat. 16 So. Connecticut *   Le Moyne   3:00 PM
  Franklin Pierce *   Stonehill   3:30 PM
  Assumption *   Saint Michael's   3:30 PM
  Saint Anselm *   Bentley   3:30 PM
  Saint Rose ^   New Haven   3:30 PM
  Adelphi *   Pace   3:30 PM
  Merrimack *   So. New Hampshire   4:00 PM
Wed. 20 Franklin Pierce *   Assumption   7:30 PM
  Bentley *   Saint Michael's   7:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Anselm   7:30 PM
  Stonehill *   Merrimack   7:30 PM
  Le Moyne *   Pace   7:30 PM
  Saint Rose * ^   American Int'l   7:30 PM
Sat. 23 Saint Rose *   Le Moyne   3:00 PM
  Bentley *   Merrimack   3:30 PM
  So. New Hampshire *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Saint Michael's *   Saint Anselm   3:30 PM
  Stonehill *   Assumption   3:30 PM
  New Haven ^   American Int'l   3:30 PM
  Pace *   So. Connecticut   3:30 PM
Tue. 26 Saint Anselm *   Stonehill   7:30 PM
  Franklin Pierce *   Bentley   7:30 PM
  Merrimack *   Saint Michael's   7:30 PM
  Le Moyne *   New Haven   7:30 PM
  Pace *   Saint Rose   7:30 PM
  Adelphi * ^   American Int'l   7:30 PM
  Assumption *   So. New Hampshire   8:00 PM
 
March
Fri. 1 Saint Michael's %   NE10 Championship First Round   TBA
Sun. 3 Saint Michael's %   NE10 Championship Quarterfinal Round   TBA
Wed. 6 Saint Michael's %   NE10 Championship Semifinal Round   TBA
Sat. 9 Saint Michael's %   NE10 Championship Final   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season