2018-19 NE10 Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 7 Stonehill 9 Regis (Mass.) 0 Final
Sat. 8 Stonehill Doubles Invitational   Stonehill   9:00 AM
  Assumption   Stonehill Doubles Invitational   9:00 AM
  @ @ Stonehill College
  Saint Anselm   Stonehill Doubles Invitational   9:30 AM
Sun. 9 Saint Anselm * 0 Le Moyne 7 Final
Fri. 14 Stonehill   USTA/ITA Division II East Regional   TBA
  @ Flushing, N.Y.
  Franklin Pierce   ITA Regional   TBA
  @ Hosted by Adelphi Univ. and Queens College (Flushing, N.Y.)
  Bentley   UConn Invitational   TBA
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Merrimack   ITA East Regional Championships   TBA
  Assumption   ITA Regionals   9:00 AM
  @ @ Flushing N.Y.
Sat. 15 Stonehill   USTA/ITA Division II East Regional   TBA
  @ Flushing, N.Y.
  Franklin Pierce   ITA Regional   TBA
  @ Hosted by Adelphi Univ. and Queens College (Flushing, N.Y.)
  Bentley   UConn Invitational   TBA
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Merrimack   ITA East Regional Championships   TBA
  Assumption   ITA Regionals   9:00 AM
  @ @ Flushing N.Y.
Sun. 16 Franklin Pierce   ITA Regional   TBA
  @ Hosted by Adelphi Univ. and Queens College (Flushing, N.Y.)
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Merrimack   ITA East Regional Championships   TBA
  Saint Michael's 1 Clark University 8 Final
Mon. 17 So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
Tue. 18 So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Assumption 0 Coast Guard 9 Final
Wed. 19 Endicott 4 Saint Anselm 3 Final
Thu. 20 Post 0 Franklin Pierce 7 Final
Sun. 23 Nichols 7 Saint Anselm 0 Final
Wed. 26 Bentley   Clark University   Cancelled
  Emerson 3 Stonehill 6 Final
Thu. 27 Merrimack * 7 Saint Anselm 0 Final
  Assumption 3 Post 4 Final
Sat. 29 Saint Michael's 4 Regis (Mass.) 5 Final
Sun. 30 Daemen 1 Merrimack 6 Final
 
October
Wed. 3 Post 6 Saint Anselm 1 Final
  Assumption 3 Clark University 6 Final
Thu. 4 Bentley 8 Nichols 1 Final
  Stonehill 9 Mass.-Dartmouth 0 Final
  Post 0 So. New Hampshire 1
Suspended after doubles
Fri. 5 Eastern Nazarene 3 Bentley 6 Final
Sat. 6 Stonehill   Connecticut College Tournament   TBA
  Merrimack   Connecticut College Tournament   10:00 AM
  Adelphi * 3 Franklin Pierce 4 Final
Sun. 7 So. New Hampshire 7 Roberts Wesleyan 0 Final
  Merrimack 1 Connecticut 6 Final
Mon. 8 So. New Hampshire 6 Daemen 1 Final
Fri. 12 Norwich 0 Saint Michael's 7 Final
Sat. 13 Saint Michael's 4 Gordon 5 Final
Sun. 14 Bentley 1 Bryant 6 Final
Tue. 16 Holy Cross 7 Saint Anselm 0 Final
  Merrimack 2 Babson 7 Final
Wed. 17 Roberts Wesleyan   Le Moyne   Postponed
Fri. 19 So. New Hampshire * 7 Saint Anselm 0 Final
Sat. 20 Franklin Pierce 0 Connecticut 7 Final
Sun. 21 Franklin Pierce * 6 Saint Anselm 1 Final
 
February
Sat. 2 Saint Anselm * 3 Saint Michael's 4 Final
  So. New Hampshire 1 Boston College 6 Final
Sat. 9 Franklin Pierce * 6 Saint Michael's 1 Final
Sun. 10 Le Moyne 2 Colgate 5 Final
  Merrimack 0 Boston College 7 Final
Wed. 13 Merrimack 1 Bryant 6 Final
Fri. 15 Saint Michael's 3 Emerson 4 Final
Sun. 17 Stonehill 4 Wheaton (Mass.) 5 Final
Wed. 20 Roberts Wesleyan   Saint Michael's   3:00 PM
  Bentley   MIT   4:00 PM
Thu. 21 Roberts Wesleyan   Assumption   4:00 PM
  NYIT   Adelphi   Postponed
  Match rescheduled from 2/12 - snow
Fri. 22 Villanova   Bentley   7:00 PM
  Bass River Tennis Club
Sat. 23 Daemen   Le Moyne   4:30 PM
Sun. 24 Colby-Sawyer   Stonehill   1:00 PM
  Niagara   Le Moyne   5:00 PM
 
March
Sat. 2 Merrimack   NYIT   TBA
  Bentley   Endicott   3:00 PM
  Bass River Tennis Club
Sun. 3 Millersville   Le Moyne   10:00 AM
  Stonehill   Eckerd   12:00 PM
  Merrimack   St. Thomas Aquinas   12:00 PM
Mon. 4 Stonehill   Oneonta St.   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Assumption   Concordia (N.Y.)   TBA
  @ Orlando, Fla.
  St. Francis (Ill.)   Assumption   TBA
  @ USTA National Campus
Tue. 5 Christian Bros.   Assumption   TBA
  @ USTA National Campus
Wed. 6 Findlay   Assumption   TBA
  @ USTA National Campus
  Stonehill   Saint John's (Minn.)   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Adelphi   Queens (N.Y.)   12:00 PM
Thu. 7 Stonehill   Cedarville   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Chestnut Hill   Assumption   TBA
  @ USTA National Campus
Fri. 8 Le Moyne   Queens (N.Y.)   6:00 PM
Sat. 9 NYIT   Le Moyne   11:00 AM
Sun. 10 Hofstra   Adelphi   12:00 PM
  Franklin Pierce   Colby   4:00 PM
Mon. 11 Ithaca   Bentley   TBA
  @ Orlando, Fla.
  So. New Hampshire   Flagler   2:00 PM
Tue. 12 Millersville   Merrimack   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Bloomsburg   Bentley   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Trinity (Tex.)   Merrimack   TBA
  @ Orlando, FL
  So. New Hampshire   Palm Beach Atl.   3:00 PM
Wed. 13 Bentley   St. Thomas Aquinas   TBA
  @ Orlando, FL
  Merrimack   Florida Tech   TBA
Thu. 14 Merrimack   Saint Joseph's   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Lees-McRae   Merrimack   8:00 AM
  USTA National Complex (Orlando, Fla.) @ Orlando, Fla.
  Assumption   Nichols   3:00 PM
  @ Pomfret
Fri. 15 Bentley   Florida Tech   5:00 PM
  Dist. Columbia   Le Moyne   6:30 PM
Sat. 16 Roger Williams   Stonehill   1:00 PM
Mon. 18 Franklin Pierce   Eckerd   10:00 AM
Tue. 19 Northern Vermont-Lyndon   Saint Michael's   3:30 PM
Wed. 20 Saint Michael's   Colby-Sawyer   TBA
  Dartmouth College
  Franklin Pierce   Webber Int'l   11:00 AM
Thu. 21 Franklin Pierce   Warner Southern   12:00 PM
Fri. 22 NYIT   So. New Hampshire   3:00 PM
Sat. 23 Assumption *   Saint Michael's   12:00 PM
  Le Moyne   Chestnut Hill   12:00 PM
  So. New Hampshire *   Adelphi   1:00 PM
  NYIT   Bentley   2:00 PM
Sun. 24 Endicott   Saint Michael's   11:30 AM
  Le Moyne   USciences   12:00 PM
  NYIT   Stonehill   1:00 PM
Tue. 26 Merrimack *   Bentley   3:00 PM
  Assumption *   Stonehill   3:30 PM
  Saint Michael's   Northern Vermont-Johnson   4:00 PM
Thu. 28 Holy Cross   Franklin Pierce   3:00 PM
Fri. 29 Assumption   Springfield   TBA
  Queens (N.Y.)   So. New Hampshire   TBA
Sat. 30 Le Moyne *   Adelphi   TBA
  Bentley *   Assumption   12:00 PM
  Saint Michael's *   Merrimack   1:00 PM
  Stonehill *   So. New Hampshire   1:00 PM
  Queens (N.Y.)   Franklin Pierce   2:30 PM
Sun. 31 Queens (N.Y.)   Merrimack   12:00 PM
 
April
Wed. 3 Adelphi *   Assumption   TBA
  Franklin Pierce *   Le Moyne   12:00 PM
  Saint Michael's *   So. New Hampshire   3:00 PM
  Saint Anselm *   Bentley   3:00 PM
  Stonehill *   Merrimack   3:00 PM
Fri. 5 Bentley *   Stonehill   3:30 PM
Sat. 6 Assumption *   Saint Anselm   11:00 AM
  Adelphi *   Saint Michael's   12:00 PM
  Le Moyne *   Bentley   12:00 PM
  So. New Hampshire *   Franklin Pierce   12:00 PM
Sun. 7 Mass.-Boston   Saint Michael's   TBA
  Merrimack   Nichols   TBA
  Bentley   Holy Cross   10:00 AM
  Adelphi *   Saint Anselm   11:00 AM
Tue. 9 Stonehill *   Adelphi   TBA
  Assumption *   Le Moyne   12:30 PM
  Merrimack *   Franklin Pierce   2:30 PM
  Bentley *   So. New Hampshire   3:00 PM
  Saint Michael's   Northern Vermont-Lyndon   3:30 PM
Wed. 10 Le Moyne   St. Thomas Aquinas   3:00 PM
Thu. 11 Eastern Nazarene   Franklin Pierce   3:30 PM
Sat. 13 Merrimack *   Assumption   TBA
  Stonehill *   Saint Michael's   12:00 PM
  Franklin Pierce *   Bentley   12:00 PM
  Le Moyne *   So. New Hampshire   1:00 PM
Sun. 14 Bentley   Boston College   TBA
  Le Moyne *   Merrimack   1:00 PM
  Saint Anselm   Colby-Sawyer   2:00 PM
Mon. 15 Franklin Pierce   Babson   3:15 PM
Wed. 17 Merrimack *   Adelphi   TBA
  Saint Michael's *   Bentley   3:00 PM
  So. New Hampshire *   Assumption   3:00 PM
  Le Moyne *   Stonehill   3:30 PM
Thu. 18 Assumption *   Franklin Pierce   3:00 PM
Fri. 19 Bentley   Post   3:00 PM
Sat. 20 Bentley *   Adelphi   12:00 PM
  Franklin Pierce   St. Thomas Aquinas   12:00 PM
  Saint Anselm *   Stonehill   1:00 PM
  So. New Hampshire *   Merrimack   1:00 PM
Tue. 23 St. Thomas Aquinas   Stonehill   3:30 PM
  Franklin Pierce   Nichols   4:00 PM
Wed. 24 Roberts Wesleyan   Le Moyne   3:00 PM
Thu. 25 Franklin Pierce *   Stonehill   3:30 PM
Fri. 26 Saint Michael's *   Le Moyne   4:00 PM
Tue. 30 Saint Michael's %   NE10 Championship First Round   TBA
 
May
Thu. 2 Saint Michael's %   NE10 Championship Semifinal Round   TBA
Sat. 4 Saint Michael's %   NE10 Championship Final   TBA
* Conference
% Post season