2019-20 NE10 Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
September
Sat. 7 Stonehill Doubles Inviational   Stonehill   9:00 AM
  Assumption   Stonehill Doubles Invitational   9:00 AM
  at Stonehill
Wed. 11 Colby-Sawyer 0 So. New Hampshire 7 Final
Fri. 13 Franklin Pierce   ITA East Region Championships   TBA
  @ Flushing, N.Y. (hosted by Adelphi Univ. and Queens College)
  Stonehill   USTA/ITA Division II East Regional   TBA
  USTA National Center (Flushing, N.Y.) hosted by St. Thomas Aquinas College
  Assumption   ITA Regionals   TBA
  at Flushing, N.Y.
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Flushing, N.Y.
  Saint Michael's   ITA East Regional Championship   2:00 PM
Sat. 14 Franklin Pierce   ITA East Region Championships   TBA
  @ Flushing, N.Y. (hosted by Adelphi Univ. and Queens College)
  Saint Michael's   ITA East Regional Championship   TBA
  Stonehill   USTA/ITA Division II East Regional   TBA
  USTA National Center (Flushing, N.Y.) hosted by St. Thomas Aquinas College
  Bentley   Bryant Invitational   TBA
  Assumption   ITA Regionals   TBA
  at Flushing, N.Y.
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Flushing, N.Y.
Sun. 15 Franklin Pierce   ITA East Region Championships   TBA
  @ Flushing, N.Y. (hosted by Adelphi Univ. and Queens College)
  Bentley   Bryant Invitational   TBA
  Assumption   ITA Regionals   TBA
  at Flushing, N.Y.
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Flushing, N.Y.
Mon. 16 Franklin Pierce   ITA East Region Championships   TBA
  @ Flushing, N.Y. (hosted by Adelphi Univ. and Queens College)
  So. New Hampshire   ITA East Regional Championships   TBA
  Flushing, N.Y.
Tue. 17 Emerson   Stonehill   3:30 PM
Thu. 19 Bentley   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
Sat. 21 Stonehill   Connecticut College Invitational   10:00 AM
  Saint Michael's   Springfield   1:00 PM
Mon. 23 Bentley   Eastern Nazarene   3:30 PM
Wed. 25 Franklin Pierce   Eastern Nazarene   3:30 PM
  Stonehill   Endicott   4:00 PM
Sat. 28 Bentley   Merrimack Invitational   TBA
Sun. 29 Bentley   Merrimack Invitational   TBA
  So. New Hampshire   Post   1:00 PM
 
October
Wed. 2 Stonehill   Clark University   3:30 PM
Thu. 3 Nichols   Bentley   3:00 PM
  Played at Brandeis; Waltham, Mass.
Fri. 4 Franklin Pierce   Babson   9:30 AM
  Connecticut Col.   Franklin Pierce   2:00 PM
  @ Babson (Babson Park, Mass.)
  Regis (Mass.)   Saint Michael's   4:00 PM
Sat. 5 Bentley   Bryant   10:00 AM
Sun. 6 Daemen   So. New Hampshire   9:00 AM
  Post   Bentley   12:00 PM
  Played at Brandeis; Waltham, Mass.
Tue. 8 Franklin Pierce   Coast Guard   3:30 PM
Sat. 12 Dist. Columbia   Bentley   12:00 PM
  Played at Brandeis; Waltham, Mass.
Sun. 13 Franklin Pierce   Bates   1:00 PM
  Saint Michael's   Mass.-Boston   1:30 PM
  @ Nashua, N.H.
  Merrimack   So. New Hampshire   3:00 PM
Wed. 16 Franklin Pierce   Post   1:00 PM
Fri. 18 Franklin Pierce   St. Thomas Aquinas   2:00 PM
Sat. 19 Saint Michael's   Gordon   1:30 PM
Sun. 20 Franklin Pierce   Holy Cross   12:00 PM
 
February
Sat. 1 Saint Michael's   Roberts Wesleyan   12:00 PM
Fri. 7 Saint Michael's   Emerson   1:00 PM
  @ Nashua, N.H.
Thu. 13 Saint Michael's   St. Lawrence   1:30 PM
Fri. 14 Saint Michael's   Endicott   1:00 PM
Tue. 18 Franklin Pierce *   Saint Michael's   3:00 PM
Wed. 19 Bentley   MIT   4:00 PM
Sat. 22 Adelphi   Concordia (N.Y.)   TBA
Sat. 29 USciences   Adelphi   12:00 PM
 
March
Mon. 2 Bentley   Endicott   3:00 PM
  Bass River Tennis Club
Tue. 3 Post   Adelphi   3:00 PM
Fri. 6 Saint Michael's *   Adelphi   2:00 PM
Tue. 10 St. Thomas Aquinas   Bentley   TBA
  @ Orlando, Fla.
Thu. 12 Bloomsburg   Bentley   TBA
  @ Orlando, Fla.
Fri. 13 Ithaca   Bentley   TBA
  @ Orlando, Fla.
Sat. 14 Franklin Pierce   Colby   1:00 PM
Sun. 15 USciences   Le Moyne   TBA
Tue. 17 Adelphi *   Stonehill   TBA
  Saint Michael's   Roger Williams   4:00 PM
Wed. 18 Saint Michael's   Holy Cross   3:00 PM
Fri. 20 Bentley *   Saint Michael's   3:00 PM
Sat. 21 Adelphi *   So. New Hampshire   TBA
Wed. 25 Franklin Pierce *   Adelphi   2:00 PM
  So. New Hampshire *   Saint Michael's   3:00 PM
  Stonehill *   Bentley   3:00 PM
Sat. 28 Saint Michael's *   Stonehill   12:00 PM
  Bentley *   Le Moyne   12:00 PM
  Assumption *   Adelphi   2:00 PM
Sun. 29 Assumption   Springfield   TBA
Tue. 31 Franklin Pierce *   Bentley   12:00 PM
 
April
Sat. 4 Saint Michael's *   Assumption   TBA
  Adelphi *   Bentley   4:00 PM
Wed. 8 Adelphi *   Le Moyne   TBA
Sat. 11 Dist. Columbia   Adelphi   11:00 AM
  So. New Hampshire *   Bentley   3:00 PM
Sat. 18 Le Moyne *   Saint Michael's   12:00 PM
Tue. 21 Saint Michael's %   NE10 Championship First Round   TBA
Thu. 23 Saint Michael's %   NE10 Championship Semifinal   TBA
Sat. 25 Saint Michael's %   NE10 Championship Final   TBA
* Conference
% Post season